ORIS

Dzięki uprzejmości władz Českého svazu orientačních sportů wszystkie informacje o zawodach Euroligi, zarówno czeskich, jak i tych rozgrywanych w Polsce (zgłoszenia, listy startowe, wyniki itp.) dostępne będą w czeskim informatycznym systemie ORIS.

Zawody organizowane przez polskie kluby będą widoczne w sekcji zawodów lokalnych. Aby wyświetlić wykaz wszystkich zawodów włącznie z lokalnymi trzeba na górze strony systemu ORIS kliknąć na tekst „Zobrazit včetně lokálních závodů”.

Natomiast szczegółowe informacje i pliki związane z interesującymi nas zawodami wyświetlą się nam po kliknięciu w nazwę tych zawodów w wyświetlanej sekcji „Kalendář”.

Od roku 2018 jeżeli, zechcecie być klasyfikowani w rankingu Euroligi musicie wyrazić taką chęć poprzez rejestrację w systemie. Rejestracja jest szybka, bezpłatna i wykonać ją można już teraz TUTAJ.

Aby móc zgłaszać się przez system ORIS należy na samym początku założyć konto.

Konto zakłada się bardzo prosto:

1. W lewym górnym rogu ORIS-a klikasz na „Přihlášení„.
ORIS tu: http://oris.orientacnisporty.cz/

2. Następnie w oknie logowania, w górnym jego panelu „Vytvořit uživatele” i ponownie, tyle że na dole „Vytvořit uživatele„, o ile jesteśmy pewni, że chcemy mieć nowe konto .

3. Dalej są standardowe rzeczy więc nie powinieneś mieć problemów z założeniem konta.

4. Mając konto swojego „Klubu”, dodajesz swoich zawodników – tu ważne – POWOLI – wklep prawidłowo daty urodzenia i płeć!
Dzięki temu na każde zawody system automatycznie wykluczy kategorie, w których dany zawodnik nie może startować i będzie Ci sugerował wybór spośród zaledwie kilku.

5. I tu przechodzimy do kategorii: kategorie D – kobiece, H – męskie. Np. oznaczenie H35 oznacza naszą M35. Czesi stosują też rozszerzenie oznaczenia kategorii, żeby wskazać, do jakiego rankingu będą liczone wyniki (pokazuje to też siłę zawodników). Rozszerzenie może być E ,A, B, C, D – kolejność nieprzypadkowa – E elita, A- pierwsza liga, B – druga liga, C – trzecia liga, D – amatorzy. Wszystkie na raz zdarzają się tylko na zawodach rangi A.

6. Dla kategorii H10 i D10 istnieje jeszcze dodatkowe rozszerzenie N
(D10N i H10N), co oznacza, że trasa jest oznakowana
(wstążkami lub buźkami – trzeba doczytać w regulaminie)

7. Jeśli nie czujesz się na siłach nawet wystartować w kategorii wiekowej, np. D35C, to zawsze możesz zgłosić się do odpowiednika naszej OPEN-ki czyli
kategorii P (dla początkujących) lub T (treningowa dla średniozaawansowanych). Czesi tych kategorii nie rozdzielają na kobiece i męskie. Najciekawsza jest P (czasem z dodatkowymi oznaczeniami np. P3, P5 gdzie cyfra oznacza przybliżoną długość trasy).

8. Jest jeszcze kategoria HDR – rodzinna.

9. Najlepiej zgłosić się przez ORIS, jest też opcja mailowa, ale jak założysz konto w ORIS to będzie Ci wygodniej i masz oferowane dodatkowe możliwości np. zamówienia noclegu lub wyżywienia. Poza tym założenie konta docenisz dopiero przy zgłoszeniu na następne zawody – czysta przyjemność i wygoda zgłaszania i edycji, bez zawracania głowy organizatorom. Można też zgłosić się na miejscu ale płaci się podwójnie (za wyjątkiem kategorii P, T, HDR).

10. Płacić oczywiście można na miejscu bez dodatkowych kosztów, ale trzeba pamiętać, że płacimy zawsze za wszystkich, których zgłosiliśmy w systemie – nawet jak nie przyjedzie 10 z nich. Warto więc przed upływem pierwszego terminu zgłoszeń „odgłosić” tych, którzy wiemy, że nie pojadą. W tym celu najpierw trzeba się ponownie zalogować na swoje konto, później z kalendarza wybieramy „prihlaski” na interesujące nas zawody (można wejść w nie bezpośrednio klikając na cyfrę w kolumnie „moj klub” przy danych zawodach). Po wyświetleniu listy zgłoszonych przez nas zawodników można usunąć pozycję klikając na kółko za znakiem „-„. Na końcu trzeba jeszcze potwierdzić operację.

11. Jeżeli są zawody dwudniowe (ale bez klasyfikacji łącznej – każde liczone osobno) i jeżeli chcecie wziąć udział w obu dniach to trzeba osobno zarejestrować się na pierwszy bieg, a osobno na drugi.

12. Jeżeli macie do zgłoszenia większą liczbę zawodników lub macie klub z mnóstwem członków i ciężko jest wam wybierać pojedyncze nazwiska z listy, polecamy zgłoszenie przez specjalny formularz, który znacznie skraca czas poświęcony na zgłoszenie. Instrukcja zgłaszania „hurtowego” znajduje się TUTAJ.